OMP TEA

OMP TEA Navarro slobodnoprotočni odvodni ventil za lavabo i bide G 1¼″ hrom (542.742.5)

Šifra: 542.742.5. Kategorije: , Brend:

1.662,00 RSD

  • Tip proizvoda: slobodnoprotočni odvodni ventil
  • Serija / naziv: Navarro
  • Proizvođač: OMP TEA
  • Model / šifra: 542.742.5
  • Namena: lavabo i bide
  • Način rada: stalno otvoren odvod
  • Materijal: mesing
  • Boja: hrom
  • Završna obrada: sjajna hromirana
  • Priključak: G 1¼″
  • Prečnik poklopca: Ø65 mm
  • Visina tela ventila: 25 mm
  • Visina kontra-matice: 25 mm
  • Dužina zavrtnja: 60 mm
  • Deklarisani protok: 54 l/min

Dostava je dostupna na teritoriji cele Srbije. Za područje Beograda preko iznosa od 15000 rsd proizvode isporučujemo lično, bez ikakvih troškova, dok se za dostavu van Beograda obračunava cena u skladu sa tarifnikom kurirske službe.

Povezani proizvodi

Opis

OMP TEA Navarro slobodnoprotočni odvodni ventil za lavabo i bide G 1¼″ hrom 542.742.5

Slobodnoprotočni odvodni ventil

OMP TEA Navarro 542.742.5 je odvodni ventil koji se ugrađuje u odvodni otvor lavaboa ili bidea. Za razliku od Klik-Klak i drugih zatvarajućih ventila, ovaj model nema funkciju zatvaranja odvoda. Voda slobodno prolazi kroz ventil prema zasebno ugrađenom sifonu.

OMP TEA proizvod zvanično opisuje kao odvodni ventil od hromiranog mesinga sa slobodnim protokom i pričvrsnim zavrtnjem, namenjen lavabou i bideu.

Osnovne funkcije proizvoda su:

  • prihvat vode iz lavaboa ili bidea
  • neprekidan prolaz vode prema sifonu
  • povezivanje sanitarne keramike sa donjim odvodnim sklopom
  • prekrivanje odvodnog otvora dekorativnim poklopcem
  • sprečavanje zadržavanja vode u posudi
  • omogućavanje pristupa radi čišćenja
  • povezivanje sa sifonom priključka G 1¼″

Stalno otvorena konstrukcija

Navarro 542.742.5 predstavlja slobodnoprotočni, odnosno nezatvarajući ventil. Poklopac se ne pritiska radi otvaranja ili zatvaranja, već ventil ostaje stalno otvoren.

Takva konstrukcija znači da:

  • voda odmah otiče iz lavaboa
  • u posudi se ne može zadržavati voda zatvaranjem ventila
  • nije potrebna poluga na slavini
  • nije potreban Klik-Klak mehanizam
  • nije potrebna upravljačka sajla
  • nema pokretnog zatvarajućeg čepa
  • smanjuje se broj mehaničkih delova u odvodu

Slobodnoprotočni ventil često se koristi kod lavaboa bez preliva, jer sprečava namerno zatvaranje odvoda i smanjuje rizik od prelivanja. Pojedini distributerski izvori ovaj model navode kao primenljiv uz sanitarije sa ili bez preliva, ali kompatibilnost treba proveriti prema konstrukciji konkretnog lavaboa i položaju prelivnog kanala.

Serija Navarro

Zvanični naziv proizvoda je Navarro. Model pripada OMP TEA programu dizajnerskih slobodnoprotočnih ventila za lavabo i bide.

Navarro konstrukcija obuhvata:

  • veliki kružni poklopac
  • cilindrično telo ventila
  • donju kontra-maticu
  • centralni pričvrsni zavrtanj
  • priključak za sifon G 1¼″
  • slobodan prolaz vode kroz ventil

Veliki poklopac prekriva odvodni otvor i daje uredniji završni izgled sanitarnoj keramici.

Konstrukcija od hromiranog mesinga

OMP TEA navodi da je ventil izrađen od hromiranog mesinga. Mesing se koristi za telo ventila, dekorativni poklopac i navojne elemente.

Mesingana konstrukcija omogućava:

  • stabilno telo ventila
  • precizno izrađene navoje
  • čvrsto povezivanje sa sifonom
  • pouzdano naleganje kontra-matice
  • stabilnost centralnog zavrtnja
  • kvalitetnu hromiranu završnu obradu
  • primenu u standardnim kupatilskim uslovima

Prilikom montaže vidljive hromirane površine treba zaštititi od nezaštićenog metalnog alata.

Sjajna hromirana završna obrada

Dekorativni poklopac i vidljivi delovi ventila imaju sjajnu hromiranu završnu obradu.

Model se može kombinovati sa:

  • hromiranom slavinom za lavabo
  • hromiranim sifonom
  • belim keramičkim lavaboom
  • crnim ili sivim lavaboom
  • hromiranom kupatilskom galanterijom
  • slavinom za bide u hromu
  • dekorativnim sifonom od hromiranog mesinga
  • ogledalom sa metalnim detaljima

Pošto poklopac ostaje vidljiv u posudi, njegova završna obrada predstavlja deo izgleda lavaboa ili bidea.

Priključak G 1¼″

Donji priključak ventila ima standardnu dimenziju G 1¼″, odnosno 5/4″. Namenjen je povezivanju sa kompatibilnim sifonom za lavabo ili bide.

Može se povezati sa odgovarajućim:

  • čašastim sifonom
  • dekorativnim sifonom
  • cevnim sifonom
  • sifonom sa bocom
  • prostorno štedljivim sifonom
  • drugim sifonom sa ulazom G 1¼″

Pre izbora sifona treba proveriti:

  • ulaznu dimenziju sifona
  • raspoloživu visinu ispod sanitarije
  • položaj zidnog kanalizacionog priključka
  • prostor unutar kupatilskog ormarića
  • završnu obradu ako sifon ostaje vidljiv
  • mogućnost pristupa radi održavanja

Donji sifon nije sastavni deo modela 542.742.5.

Poklopac prečnika Ø65 mm

Vidljivi kružni poklopac ima prečnik Ø65 mm. Poklopac prekriva odvodni otvor i omogućava prolaz vode između svoje ivice i tela ventila.

Veći poklopac doprinosi:

  • prekrivanju zone oko odvodnog otvora
  • urednom završnom izgledu
  • vizuelnom usklađivanju sa većim lavaboom
  • smanjenju direktne vidljivosti unutrašnjosti odvoda
  • lakšem uklanjanju površinskih nečistoća

Poklopac nije Klik-Klak čep i ne služi za zatvaranje odvoda.

Telo ventila visine 25 mm

OMP TEA za telo odvodnog ventila navodi visinu 25 mm.

Ova mera je važna pri proveri:

  • debljine keramičkog dela
  • prostora sa donje strane lavaboa
  • položaja sifona
  • ukupne visine odvodnog sklopa
  • mogućnosti pravilnog postavljanja zaptivki
  • kompatibilnosti sa konkretnom sanitarnom keramikom

Pojedini prodajni izvori navode mogućnost montaže na lavabo debljine približno 10–55 mm, ali tu meru treba potvrditi prema stvarnom sadržaju pakovanja i konstrukciji konkretne sanitarije.

Kontra-matica visine 25 mm

Donja kontra-matica ima deklarisanu visinu 25 mm. Ona se postavlja sa donje strane sanitarne keramike i učvršćuje telo ventila u odvodnom otvoru.

Prilikom montaže kontra-maticu treba:

  • pravilno navući na telo ventila
  • započeti rukom bez ukrštanja navoja
  • ravnomerno zategnuti
  • postaviti uz odgovarajuću zaptivku
  • zaštititi od prekomernog pritezanja
  • proveriti nakon puštanja vode

Prekomerno zatezanje može deformisati zaptivku ili izazvati naprezanje sanitarne keramike.

Centralni zavrtanj dužine 60 mm

OMP TEA navodi centralni pričvrsni zavrtanj dužine 60 mm. Zavrtanj povezuje gornji poklopac i donji deo odvodnog ventila.

Konstrukcija sa zavrtnjem omogućava:

  • centralno povezivanje elemenata
  • stabilno pozicioniranje poklopca
  • prilagođavanje različitim debljinama sanitarije
  • demontažu radi periodičnog čišćenja
  • pristup unutrašnjosti odvoda
  • zamenu ili ponovno sastavljanje elemenata

Zavrtanj treba zatezati ravnomerno, bez prekomerne sile.

Odvojivi poklopac radi čišćenja

Konstrukcija sa centralnim zavrtnjem omogućava skidanje gornjeg poklopca radi pristupa odvodnom otvoru. Stariji OMP TEA kataloški materijal opisuje Navarro kao ventil sa uklonjivim poklopcem ili rešetkom namenjenom periodičnom čišćenju.

Skidanje poklopca olakšava:

  • uklanjanje dlaka
  • uklanjanje ostataka sapuna
  • čišćenje kamenca
  • pristup centralnom otvoru
  • kontrolu pričvrsnog zavrtnja
  • ispiranje unutrašnjosti ventila

Pre rastavljanja treba sačuvati sve zaptivne i spojne elemente i vratiti ih pravilnim redosledom.

Deklarisani protok 54 l/min

OMP TEA za model 542.742.5 navodi protok vode od 54 litra u minuti.

Deklarisani protok ostvaruje se kada su:

  • ventil pravilno montiran
  • slobodan prolaz potpuno prohodan
  • poklopac pravilno postavljen
  • sifon odgovarajućeg kapaciteta
  • priključak G 1¼″ bez prepreka
  • kanalizaciona instalacija prohodna
  • u odvodu nema dlaka i naslaga

Stvarni protok kompletnog odvoda zavisi i od sifona, priključnih cevi i stanja kanalizacione instalacije.

Usklađenost sa standardom EN 274

Proizvod je usklađen sa evropskim standardom EN 274, koji se odnosi na odvodne armature za sanitarne uređaje.

Standard obuhvata zahteve povezane sa:

  • konstrukcijom odvodnih elemenata
  • priključnim dimenzijama
  • protokom vode
  • zaptivanjem
  • mehaničkom stabilnošću
  • funkcionalnim karakteristikama odvoda

Primena kod lavaboa bez preliva

Slobodnoprotočni ventil se često koristi kod lavaboa bez prelivnog otvora. Pošto se ventil ne može zatvoriti, voda ne može namerno da se zadržava u posudi.

Ovakva primena doprinosi:

  • stalno otvorenom odvodu
  • smanjenju rizika od punjenja lavaboa
  • jednostavnom načinu rada
  • izostanku pokretnog mehanizma
  • kompatibilnosti sa slavinama bez odvodne poluge
  • lakšem održavanju

Specijalizovani prodajni izvori model navode kao odvodni ventil bez preliva ili kao univerzalni nezatvarajući ventil. Pre konačne montaže treba proveriti da li telo ventila odgovara konkretnom odvodnom i prelivnom kanalu sanitarije.

Primena kod lavaboa sa prelivom

Pojedini distributeri navode primenu modela 542.742.5 i kod lavaboa sa prelivom, pod uslovom da konstrukcija tela ventila omogućava pravilan prolaz vode iz prelivnog kanala.

Pre montaže treba proveriti:

  • položaj prelivnog kanala
  • oblik odvodnog otvora
  • bočne prolaze u telu ventila
  • debljinu keramike
  • pravilno naleganje zaptivki
  • slobodan prolaz vode prema sifonu

Kompatibilnost treba potvrditi prema konkretnom modelu lavaboa.

Primena kod bidea

OMP TEA zvanično navodi da je ventil namenjen i bideu.

Kod ugradnje u bide treba proveriti:

  • dimenziju odvodnog otvora
  • debljinu sanitarne keramike
  • konstrukciju preliva
  • prostor sa donje strane
  • položaj sifona
  • priključak G 1¼″
  • mogućnost pristupa zavrtnju
  • kompatibilnost sa konkretnim modelom bidea

Ventil ne omogućava zadržavanje vode u bideu jer je stalno otvoren.

Razlika u odnosu na Klik-Klak ventil

OMP TEA Navarro 542.742.5 nije Klik-Klak ventil.

Glavne razlike su:

  • Navarro je stalno otvoren
  • Klik-Klak može da zatvori odvod
  • Navarro nema pritisni mehanizam
  • Navarro nema oprugu za zatvaranje
  • poklopac se ne pritiska radi upravljanja
  • voda neprekidno prolazi prema sifonu
  • konstrukcija ima centralni pričvrsni zavrtanj

Kod lavaboa bez preliva slobodnoprotočni ventil često predstavlja funkcionalno sigurniji izbor od zatvarajućeg Klik-Klak ventila.

Razlika između ventila i sifona

Model 542.742.5 je gornji odvodni ventil, a ne kompletan sifon.

Kompletan odvodni sistem obično čine:

  • slobodnoprotočni ventil Navarro
  • zaptivni elementi
  • priključak G 1¼″
  • zasebni donji sifon
  • horizontalna odvodna cev
  • kanalizacioni priključak u zidu

Sifon formira vodeni zatvarač koji smanjuje prolazak neprijatnih mirisa, dok Navarro ventil omogućava prolaz vode iz sanitarne posude.

Montaža odvodnog ventila

Osnovni postupak montaže obuhvata:

  • čišćenje odvodnog otvora
  • proveru ravnosti kontaktne površine
  • postavljanje gornjeg zaptivnog elementa
  • umetanje tela ventila
  • postavljanje donje zaptivke
  • postavljanje kontra-matice
  • ravnomerno zatezanje
  • povezivanje centralnim zavrtnjem
  • montažu sifona G 1¼″
  • puštanje vode
  • proveru protoka
  • kontrolu nepropusnosti

Montažu treba prilagoditi konstrukciji konkretnog lavaboa ili bidea i sadržaju fabričkog pakovanja.

Provera nepropusnosti

Nakon montaže treba proveriti:

  • spoj poklopca i tela ventila
  • gornju zaptivnu površinu
  • donju zaptivku
  • kontra-maticu
  • centralni zavrtanj
  • spoj sa sifonom G 1¼″
  • slobodan protok vode
  • spoj sifona sa kanalizacijom

Kontrolu treba izvršiti pri kontinuiranom protoku i nakon puštanja veće količine vode u sanitariju.

Održavanje ventila

Tokom korišćenja oko poklopca i u odvodnom otvoru mogu se zadržavati:

  • dlake
  • ostaci sapuna
  • pasta za zube
  • kozmetički preparati
  • kamenac
  • mineralne naslage
  • sitne nečistoće

Redovno održavanje obuhvata:

  • čišćenje prostora oko poklopca
  • uklanjanje dlaka
  • povremeno skidanje poklopca
  • ispiranje unutrašnjosti
  • proveru centralnog zavrtnja
  • kontrolu protoka
  • proveru spoja sa sifonom

Za čišćenje ne treba koristiti noževe, metalne četke ili druga oštra pomagala.

Čišćenje hromirane površine

Za održavanje se preporučuju:

  • mlaka voda
  • meka mikrofiber krpa
  • blag pH-neutralan deterdžent
  • neabrazivni sunđer
  • ispiranje čistom vodom
  • brisanje mekom suvom krpom

Treba izbegavati:

  • abrazivne praškove
  • metalne sunđere
  • grube četke
  • jaka kisela sredstva
  • jaka alkalna sredstva
  • agresivne rastvarače
  • sredstva sa visokom koncentracijom hlora
  • dugotrajan kontakt sa sredstvima protiv kamenca
  • struganje oštrim predmetima

EAN kod

Distributerski izvori za OMP TEA 542.742.5 navode EAN kod:

8019952127200.

EAN kod može se koristiti za lager, deklaraciju, identifikaciju proizvoda i povezivanje sa dobavljačkim katalogom.

Sadržaj isporuke

Prema zvaničnoj specifikaciji, proizvod obuhvata:

  • OMP TEA Navarro odvodni ventil 542.742.5
  • dekorativni poklopac Ø65 mm
  • telo ventila visine 25 mm
  • kontra-maticu visine 25 mm
  • centralni zavrtanj dužine 60 mm
  • spojne i zaptivne elemente prema fabričkom pakovanju.

U isporuku nisu uključeni:

  • donji sifon
  • Klik-Klak mehanizam
  • lavabo
  • bide
  • slavina
  • kanalizacioni priključak
  • dodatne redukcije
  • alat za montažu

Dodatne informacije

Brend